Somliga vegetarianer och växtbaserade typer söker sig till recept och produkter som på ett eller annat sätt efterliknar kött – antingen vad gäller konsistens/textur eller smak (eller båda). Vi hör inte riktigt till den skaran, helt enkelt för att vi inte saknar kött, men linsröran i detta recept känns definitivt… åtminstone lite åt det där mustiga, rökiga, umami-ga hållet på skalan. Lite mer djärva, intensiva smaker, helt enkelt. Texturen har vi också försökt att få lite mer intressant, genom både icke-mosiga gröna linser, svamp med tuggmotstånd och finhackade valnötter, och den funkar perfekt med den krispiga kålen på toppen. Och hörrni, nämn ett tacorecept som INTE blir ännu bättre av picklad rödlök uppepå?
Majs- eller vetemjölstortillas spelar egentligen ingen roll, men vi kan tycka att det är lite kul att köra på majs ibland för variationens skull. Oavsett vad du väljer så är det alltid en god idé att värma på bröden en smula innan man börjar fylla dem. Överbliven fyllning håller fint i kylen, och kan ätas som den är eller tillsammans med nåt grönt och nåt grynigt (matvete, havreris osv.) nästa dag – om man inte känner för att svänga ihop tacos på jobbet, det vill säga. Finns ju viss risk att det blir kladdigt… Hur som helst, vi ÄLSKAR dessa. Hoppas att ni kommer känna detsamma. Åh, och när du nu sitter på ett helt rödkålshuvud och knappast kommer använda hela till det här receptet – testa detta recept på Ugnsrostad rödkål med hasselnötter, vet’ja!
For recipe in English, click here: Smoky Lentil Mushroom Tacos
8-10 st tacos
Picklad rödlök
2 st medelstora rödlökar (~200 g), delade på mitten och sedan tunt strimlade
1 1/2 dl vitvinsvinäger eller äppelcidervinäger (eller en blandning av båda)
1 1/2 dl vatten
1 1/2 msk socker
1 msk salt
3 st stora vitlöksklyftor, skalade
Lins- och svampfyllning
1 st medelstor gul lök (~150 g), hackad
4 st vitlöksklyftor, finhackade eller pressade
1 tsk malen spiskummin
1 1/2 tsk rökt paprikapulver
1/2 tsk chilipulver
2 dl gröna linser, avsköljda
1 1/2 tsk chipotlepasta
1 tsk ljus sirap
1 dl rostade valnötter, hackade
250 g skogschampinjoner, kvartade
Olivolja, salt, svartpeppar
Yoghurtsås
3 dl valfri sorts grekisk eller turkisk yoghurt
2 st vitlöksklyftor, finhackade eller pressade
2 msk färsk eller fryst finhackad koriander
Salt och svartpeppar
Till servering
8-10 st små majstortillabröd
150 g röd- eller vitkål, tunt strimlad
- Börja med rödlöken, genom att lägga lökstrimlorna i en glasburk (andra kärl fungerar också, men vi föredrar glas eftersom det inte absorberar lukt). Välj en burk som du kommer fylla framför en som är mycket större. En 5 dl-burk är lagom i det här fallet. Rör sedan samman vatten, vinäger, socker och salt i en liten kastrull, lägg ner vitlöksklyftorna och låt koka upp. Ta av från värmen och häll den heta vätskan (inkl. vitlök) över löken i burken. Se till att vätskan täcker all lök. Skruva på lock, och låt kallna innan du ställer in burken i kylen. Där håller den sedan i minst 6 månader.
- Fortsätt sedan med lins- och svampfyllningen. Fräs löken i 2 msk olivolja och 1/2 tsk salt i en medelstor kastrull på medelvärme, ca 5 min. Rör ofta. Tillsätt vitlök, spiskummin, smoked paprika och chilipulver och låt fräsa med i ytterligare 2 min.
- Tillsätt linserna och 2 1/2 dl vatten till kastrullen och lägg på locket. Låt koka upp och sänk sedan värmen. Sjud i ca 30 min eller tills dess att linserna är klara. De bör ha tuggmustånd och ska inte vara mosiga, men genomkokta. Stäng av värmen, rör ner chipotlepasta, sirap, en nypa salt och lite svartpeppar, och mosa sedan lätt samman alla ingredienser med en sked för en mer serveringsvänlig konsistens. Sätt åt sidan.
- Fräs svampen i 1 msk olivolja i en stekpanna på medelvärme, ca 10 min. Tillsätt dessa till linsröran tillsammans med valnötterna.
- Medan svampen steks på, gör yoghurtsåsen. Rör ihop yoghurt, vitlök och koriander. Tillsätt en nypa salt och lite svartpeppar.
- Till servering: värm på tortillabröden något. Klicka ut en slev med fyllning, och toppa med rödkål, picklad rödlök och ett par klickar med yoghurtsås. Sedan är det bara att njuta!
Pingback: Smoky Lentil Mushroom Tacos with Pickled Red Onions and Yogurt Sauce